Aktualności
Dzień Ziemi 2023 w parkach krajobrazowych.
Dzień Ziemi to jedno z największych międzynarodowych świąt. Jego głównym celem jest promowanie ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowanie do życia w zgodzie z naturą. Światowy Dzień Ziemi nazywany także Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi jest wydarzeniem obchodzonym corocznie na całym świecie. Pierwsze obchody Światowego Dnia Ziemi ogłoszone zostały 21 marca 1970 przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto. Miesiąc później, 22 kwietnia senator Gaylord Nelson na konferencji w Seattle zaproponował ogólnonarodową demonstrację sprzeciwu przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego i poparcia dla powstających ruchów ekologicznych.
Podczas trwania Dnia Ziemi organizuje się różnego rodzaju akcje, których celem jest propagowanie proekologicznych zachowań wśród różnych grup wiekowych.
W 2023 roku zaplanowano kontynuację hasła przewodniego z poprzedniej edycji. Organizatorzy zwracają uwagę na konieczność wspólnego zaangażowania rządów, instytucji, firm oraz obywateli dla dobra planety. Rządy i społeczeństwa są w równej mierze odpowiedzialne za działania przeciwko kryzysowi klimatycznemu. Priorytetem jest przyspieszenie zmian w kierunku zielonej przyszłości.
My również uczcimy to ważne święto wspólnie ze szkołami z terenu Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego organizując spacer ścieżką przyrodniczo-historyczno-dydaktyczna w miejscowości Reczpol, podczas którego będziemy starali się posprzątać najbliższą okolicę. Będzie to nasza inwestycja w otoczenie, w którym żyjemy.
Co można zrobić z okazji Dnia Ziemi we własnym zakresie?:
1. Wybieraj Internet zamiast papierowych rozwiązań, np. drukuj wyłącznie niezbędne dokumenty, korzystaj z rachunków online.
2. Rób przemyślane zakupy ograniczając wyrzucanie przeterminowanych i zepsutych produktów.
3. Korzystaj z odnawialnych źródeł energii.
4. Załóż kompostownik w ogrodzie.
5. Używaj wielorazowych butelek i dzbanków na wodę.
6. Kupuj produkty w papierowych i szklanych opakowaniach.
7. Kupuj ubrania i przedmioty z drugiej ręki.
Recykling, oszczędzanie wody i prądu czy używanie wielorazowych toreb to najpopularniejsze czynności, które wykonujemy. Coraz więcej osób zwraca uwagę również na ograniczenie zakupów, wybieranie lokalnych dostawców oraz rezygnację z samochodu na rzecz roweru albo komunikacji miejskiej.